Bugun...KUVA-i MiLLiYE TiYATRO OYUNU GELiYOR!
Tarih: 15-11-2018 06:15:38 + -


Gelibolu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim-İş‘in katkılarıyla, 19 Kasım Pazartesi Günü saat:19.30’da Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda Kuva-i Milliye tiyatro oyunu sergilenecektir.

facebook-paylas
Tarih: 15-11-2018 06:15

KUVA-i MiLLiYE TiYATRO OYUNU GELiYOR!

Begüm Aydın, Derya Zorlu, Bilge Yağız Törer, Yiğit Çakır Çalışkan, Yiğit Dağmenas, Çağdaş Karanfil ‘in oynadığı Kuva-i Milliye tiyatro oyununa tüm halkımız davetlidir.
“Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvâyi Milliye şiiri (destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvâyi Milliye Destanı’nda, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.
Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan… İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye’de Türk dilini.”
Bu haber 238 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI